BOB – PLUSZ HÉT NAP!

2015. FEBRUÁR 28., MÁRCIUS 1.

A  XIII. BOB rendezősége úgy döntött, hogy a képek feltöltésének határidejét egy héttel, azaz 2015. március 8., vasárnap 14 óráig meghosszabbítja. 

A BOB portál főoldalának alján csak azoknak a pályázóknak a statisztikai adatai jelennek meg, akik már véglegesítették (lezárták) a pályázatukat. Valójában már sokkal többen töltöttek fel képeket. Vannak köztük jól ismert búvárfotósok, de több új „trónkövetelő” is. Arról is értesültek azonban a rendezők, hogy több kiváló búvárfotósnak nehézségei adódtak az eredeti határidő betartásával, ezért született ez a döntés a hosszabbításra.

Február 15-én megkezdődött a XIII. Búvárfotós Országos Bajnokság nevezésének és képfeltöltésének március 8-ig tartó időszaka. A szervezők egy technikai jellegű változtatást hajtottak végre a pályázati kiírásban, melynek lényege, hogy a nagy felbontású, TIFF formátumú korrigált pályázati képből ezúttal a korábbinál nagyobb méretű JPG formátumú másolatot kell feltölteni elbírálásra. A JPG változat rövidebbik oldala nem lehet kisebb, mint 1400 pixel, a hosszabbik oldala nem haladhatja meg a 3500 pixelt és mérete az 5 MB-ot.

PÁLYÁZATI KIÍRÁS
(Módosított)

A Magyar Búvár Szakszövetség – az EOX Kft. informatikai szolgáltató társaság, valamint búvársporthoz kapcsolódó más szervezetek és média szereplők támogatásával – megrendezi a 2015. évi Búvárfotós Országos Bajnokságot. A részvétel díjtalan online nevezés alapján, pályázati formában lehetséges az alábbi kategóriákban és feltételekkel.

Általános feltételek:
A versenyen bármely magyar búvárfotós részt vehet, ha 2015. február 15. és március 8. között regisztrál a verseny hivatalos portálján (www.buvarfotosob.hu), és a megadott formában feltölti oda pályázati képeit.

A versenyben a nevezők természetes, vagy mesterséges nyílt vízben készített felvételekkel vehetnek részt, medencében, vagy akváriumban készítettekkel nem. A felvételeket etikus módon, az élővilág károsítása, vagy durva megzavarása nélkül kell készíteni*. Az A, B, C és D kategóriákban bármilyen filmes (analóg) géppel, vagy cserélhető objektíves digitális géppel készített képek nevezhetők, de a képeket egységesen digitális fájl formájában, az egyéb részvételi feltételekben meghatározott módon kell feltölteni a hivatalos portálra. Az E kategóriában bármely nem cserélhető objektíves digitális kompakt vagy bridzs géppel készített képek nevezhetők.

Kategóriák:
A: Nagy látószögű felvételek

63º-os (35 mm-es ekvivalens fókusztávolságú), vagy annál nagyobb látószögű objektívvel készült képek, amelyeken búvár is szerepelhet. Fele-fele képek is készíthetők és színes fények is alkalmazhatók.

B: Hal felvételek
Halról, vagy halakról készült felvételek, bármilyen objektívvel. A hal részlettől a halrajig készíthetők felvételek.

C: Makro felvételek
63º-nál kisebb látószögű (35 mm-esnél hosszabb ekvivalens fókusztávolságú) objektívvel készített közel- illetve makro felvételek, bármilyen víz alatti élőlényről, a halak kivételével.

D: Mérsékelt vagy hideg égövi felvételek
Bármely fókusztávolságú objektívvel az A, B vagy C kategóriának megfelelő képek, amelyeket nem trópusi vagy szubtrópusi sós, vagy édes vizekben készítettek.

E: Kompakt géppel készült felvételek
Nem cserélhető objektívvel ellátott digitális kompakt (vagy bridge) géppel készített felvételek. Makró vagy nagy látószögű előtétlencsék alkalmazhatók.

Egyéb részvételi feltételek:
1.) A pályázati anyag beadásával (feltöltésével) a résztvevő kinyilvánítja, hogy a részvételi feltételeket elfogadja, a képek szerzői jogával rendelkezik és hozzájárul azoknak a versennyel kapcsolatos díjtalan bemutatásához, közléséhez a nyomtatott és elektronikus médiában. Ugyancsak hozzájárul a rendezők által kiválasztott képeinek a pályázatot népszerűsítő, nem üzleti célú kiállításához, papírra nagyított, vagy nyomtatott formában.
A Pályázó tudomásul veszi, hogy a beadott képek elkészítésével vagy azok nyilvános bemutatásával okozott személyiségi és szerzői jogsértésekért minden felelősség a Pályázót terheli, beleértve a jogsértéssel bekövetkező anyagi felelősséget is.

2.) Egy búvárfotós szerző kategóriánként legfeljebb 5 db képet adhat be. Egy kép és ugyanaz a motívum csak egyszer, egyetlen kategóriában szerepelhet.  Beküldhetők olyan felvételek is, amelyek egy helyszínen, időben egymás után készített több felvétel kamerán belüli vagy utólagos (kamerán kívüli) egyesítéséből származó HDR vagy panoráma képek. A pályázatból ki vannak zárva azok a képek, amelyek a korábbi tizenkét (1972-2013) országos búvárfotós pályázat illetve bajnokság 1-10. helyein végeztek, vagy különdíjat nyertek.

3.) Minden résztvevő tudomásul veszi, hogy a 6. pontban meghatározott pályázati képek eredetijét (a géppel felvett eredeti nyers, tiff, vagy jpg fájlt, illetve az analóg diapozitívot, vagy negatívot) is bekérheti a zsűri, a pályázati feltételek és a fotózási etika betartásának ellenőrzésére.

4.) A digitálisan készített vagy digitalizált eredeti felvételt és annak korrigált tiff, valamint pályázati jpg állományát egységes fájlnévvel kell ellátni (célszerűen már a pályázati kép kidolgozása előtt és úgy megőrizni), szerepelni kell benne a szerző regisztrációs számának,  egyébként a formája tetszőleges, de nem szerepelhet benne a szerző neve, valamint szóköz, ékezet és speciális karakter.
 
5.) Pályázni az eredeti képről készült korrigált**, az eredeti méret legfeljebb 40%-ával vágott, rövidebbik oldalán legalább 1400 pixeles, hosszabbik oldalán legfeljebb 3500 pixeles jpg képállománnyal lehet, legfeljebb 5Mbyte méretben, a legmagasabb minőséggel elmentve (pl. Photoshop, jpg-options: quality –10-12) A szerző által használt kamera eredeti képarányai mellett (pl. 4:3, 16:9) kizárólag 1:1, 1:1.5, 1:2, 1:3 arányú képek nevezhetők. Az A, B, C, D és E kategóriákban azonban az eredeti képet csak olyan mértékben szabad vágni, hogy a vágott állomány interpolálatlan mérete legalább 6 megapixel maradjon.

*Lásd: Gyakori kérdések

**A képek korrekcióját helyesen kalibrált monitor segítségével sRGB színprofilban kell elkészíteni. A korrekció a teljes képre vonatkozó következő kis mértékű, természethű digitális módosításokból állhat: szintek (levels), gradációs görbék (curves), színegyensúly (color balance), színezet/telítettség (hue/saturation) és fényerő/kontraszt (brightness/contrast). Megengedett az eredeti kép készítése közben keletkezett technikai hibák: karc, vegyszerfolt, a fényérzékelőre vagy a tok ablakára tapadt por vagy egyéb szennyeződés hagyta nyom, valamint az esetleges, csekély számban becsillanó lebegő szemcsék eltávolítása. Ezen túlmenő beavatkozás, illetve a kép egyes részeinek módosítása nem megengedett!

6.) A regisztrálás és a képek feltöltési határideje: 2015. március 8., vasárnap 14:00

7.) A héttagú fotós zsűri neves művészekből, búvár- és természetfotósokból áll, elnökét és tagjait legkésőbb a nevezési időszak kezdetéig közzéteszik. A zsűri a képeket szerzőik ismerete nélkül bírálja el, és határozza meg a kategóriák győzteseit és helyezettjeit. A 0-9-ig adható pontszámok összegénél a fotós zsűri tagjai által adott egy legkisebb és egy legnagyobb pontszámot nem vesznek figyelembe. A helyezéseket a zsűri által az egyes képekre adott pontszámok összege dönti el. Azonos pontszám elérése esetén a zsűri dönthet a helyezésről.  A versenyzők A, B, C és D kategóriákban elért helyezéseik alapján kapnak pontokat a tízediktől az első helyig, a következő Fibonacci számsor szerint: 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55. A legtöbb pontot elért búvárfotós pályázó az összetett első helyezett. A zsűri ítélete végleges és jogi úton nem támadható meg.

8.) A pályázat egyúttal az MBSZ válogató versenye a 2016-ban megrendezésre kerülő 2. CMAS Víz alatti Fotó Európa-bajnokságra, valamint a 2017-ben megrendezésre kerülő 16. CMAS Víz alatti Fotó Világbajnokságra.  A legtöbb pontot elért búvárfotós pályázót, azaz az összetett első helyezettet az MBSZ nevezi e versenyekre, ha legalább kétcsillagos CMAS búvár, vagy azzal egyenértékű minősítéssel rendelkezik. Részvételének további támogatásáról, valamint esetleges csapattársáról az MBSZ a BOB eredmények figyelembe vételével dönt.

9.) A bajnokságon részt vevő képeket az előzetes zsűrizés után, de a döntő zsűri előtt március második felében meg lehet tekinteni a verseny hivatalos portálján. A díjazott képeket 2015. április 9-én a Magyar Sport Házában (1146 Budapest, Istvánmezei út 1-3.) rendezett díjátadó ünnepélyen és azzal egyidejűleg a média útján, mutatják be a nagyközönségnek.

10.) A rendezők a kategóriák 1-3. helyezettjeit plakettel és oklevéllel, az összetett fotós győztest serleggel és egyhetes vörös-tengeri búvárkodás (repülőjegy nélkül) tárgyjutalommal díjazzák. Az A, B, C vagy D kategóriákban legmagasabb pontszámot elért kategória győztes kép „A verseny legjobb felvétele – Best of Show” címet is elnyeri, amelyet ugyancsak serleggel díjaznak. További tárgyjutalmak tárgyalás alatt.

Rendező:
Magyar Búvár Szakszövetség  (www.buvar.hu)

Fő támogatók
EOX Kft. (www.eox.hu)
Red Sea Boats Holidays Kft. (www.redseaboats.hu)

Fő médiatámogató
Divecenter.hu búvárportál  (www.divecenter.hu)

Támogatók
Bluebay Diving Center (www.bluebaydiving.hu)
Galathea Búvárközpont (www.galathea.hu)
Priscapac-Korcula Apartman Hotel és Búvárbázis (www.priscapac.com)
UEF Underwater Explorers' Federation (www.uef.hu)

Média támogatók
Búvárinfó hirdetési és információs búvárújság, valamint portál (www.buvarinfo.hu)
Fotoklikk fotográfiai portál (www.fotoklikk.hu
Submarine búvármagazin és portál  (www.submarine.hu)

GYAKORI KÉRDÉSEK

Összeállításunkban kérdés-felelet formában áttekintjük a XIII. BOB pályázóit leggyakrabban érdeklő kérdéseket.

Mikor lehet nevezni?
Nevezni 2015. február 15-től március 8-án 14 óráig lehet. 

Hogyan lehet nevezni?
Nevezni a www.buvarfotosob.hu honlapon bejelentkezéssel lehet.

Mennyibe kerül a nevezés?
Támogatóinknak köszönhetően ezúttal nincs nevezési díj.

Mit kell érteni „az élővilág károsítása, vagy durva megzavarása” alatt?
A kialakult nemzetközi szabályoknak megfelelően etikai okokból ki kell zárni azokat a felvételeket, amelyeknél
a búvár károsítja a környezetet (pl. felszerelése szántja a feneket, vagy felveri a homokot),
az állatok stresszes állapotba kerültek (pl. felpumpált gömbhal, tintázó polip)
az állatok természetellenes környezetbe, vagy számukra veszélyes helyre kerültek,
az állatokat a búvár nem természetes táplálékukkal eteti (pl. kemény tojás),
az élőlényeket kézzel érintik (pl. korallpolipokat, csikóhal farkát),
a búvár láthatóan úszóképességi (lebegési) problémával küszködik.

Milyen fényképezőgépekkel készített képek nevezhetők?
Az A, B, C és D kategóriákban bármilyen filmes (analóg) géppel készítettek, vagy legalább 6 megapixel tényleges felbontású digitális géppel készített képek nevezhetők. Az E kategóriában azonban csak nem cserélhető objektívvel ellátott digitális kompakt (vagy bridzs) géppel készített képek nevezhetők, tekintet nélkül a felbontásukra.

Kompakt géppel készített felvételek csak az E kategóriában nevezhetők?
Nem, bármely más kategóriában beküldhetők, ha teljesítik az adott kategóriára előírt minőségi és technikai feltételeket. Kompakt gépek használata esetén azonban az A, B, C és D kategóriába csak akkor szabad nagy látószögű képet nevezni, ha az megfelelt a következő technikai feltételnek: mivel e gépek objektívje alapvetően síkablak mögött van, pályázatunkon az a kép nevezhető az A nagy látószögű kategóriába, amit 27 mm ekvivalens fókusztávolságnál rövidebb fókuszú objektívvel, vagy 35 mm ekvivalens fókusztávolságú (vagy annál rövidebb fókuszú) objektívvel és nagy látószögű előtétlencsével készítettek.

Hogyan nevezzem el a fájlokat?
A megoldás a pályázati kiírás 4. pontjában található. A szerző regisztrációs számának kell szerepelni a fájlnévben.

A fájlnéven kívül kell-e címet adni a képeknek vagy filmeknek?
Igen, a hivatalos honlapra való feltöltéskor a szerző által adott címet is meg kell adni.

Hogyan kell érteni a 40% vágást?
Az eredeti digitális, vagy filmről digitalizált kép területe (az oldalak pixelszámának szorzata) 40%-al csökkenthető – ha van miből –, de a maradék területnek nagyobbnak kell lenni, mint 6 megapixel, azaz hatmillió pixel. A pixelszám programmal való utólagos növelése nem megengedett beavatkozás.

Mekkora méretű JPEG képpel lehet nevezni?
A korrigált TIFF eredetiből kicsinyített JPG formátumú képpel lehet nevezni, rövidebbik oldalán legalább 1400 pixeles, hosszabbik oldalán legfeljebb 3500 pixeles képállománnyal, legfeljebb 5Mbyte méretben, a legmagasabb minőséggel elmentve (pl. Photoshop, jpg-options: quality –10-12) Ha nagyobb képet tölt fel, a rendszer a képet automatikusan átméretezi (csak a feltöltés tovább tart).

Hány képet küldhetek be?
Kategóriánként 5 db, összesen legfeljebb 25 db képpel lehet pályázni

Mit kell tenni, ha utóbb az eredeti képet is bekéri a zsűri?
A digitális géppel felvett eredeti ún. nyers (RAW, NEF, CR2 stb.), tif, vagy jpg fájlt CD vagy DVD lemezre írva, a diapozitív vagy negatív képkockát keretezve kell három napon belül elsőbbségi és ajánlott postával beküldeni, vagy beadni a rendezőknek a Magyar Búvár Szakszövetség címére (1146 Budapest, Istvánmezei út 1-3.). A fájlnévnek meg kell egyeznie a hivatalos honlapra feltöltött pályázati kép fájlnevével (analóg képnél a keretre írva). Célszerű egyúttal az eredetinek a szerző által korrigált, de még nem kicsinyített tif fájlját is beküldeni esetleges kiállítási nagyításhoz.

Hogyan ellenőrizhetem le a feltöltött képeimet és a pályázatomat?
A képek kategóriánként, könnyen áttekinthető formában láthatóak a nevezési oldalon, „Pályázati anyagaim” cím alatt. Az anyag a beadási határidő végéig megváltoztatható, ezért a pályázók részére pályázati anyagukról ellenőrző levelet vagy egyéb jelentést nem küldünk.

Hogyan történik a képek zsűrizése?
A feltöltött pályázati képek fájlneve átkódolásra kerül, így a szerző neve a zsűrizés alatt ismeretlen marad. A március 1-i határidő után egy-két napon belül megtörténő elő zsűrizés során csak azt nézik, hogy a kép tartalma megfelel-e a megadott kategória előírásainak, valamint, hogy nyilvánvaló etikai vétség látható-e? (Kizárásra egyébként a pályázati feltételek megsértése, a képek meg nem engedett korrekciója, vagy etikai vétség felfedezése után bármikor később is sor kerülhet.) Az elő zsűrizés utáni egy hétben kerül sor az első forduló online zsűrizésére, amelynek során a hét zsűritag 1-9-ig pontoz valamennyi képet. Minden képnél a legkisebb és a legnagyobb pontszámot kiejtik és a maradék öt szavazat összege adja a kép pontszámát. Ezután a pályázat képei – az elő zsűri során esetlegesen kizárt képek nélkül – láthatóvá válnak mindenki számára a hivatalos honlapon, természetesen a kódolt fájlnévvel és kiderül az is, melyik képek kerültek a döntőbe. A döntőbe kerülés határértékéről a zsűri elnöke dönt. Ezt követően történik a kategóriánként tíz-tizenkét legmagasabb pontszámot elért kép ellenőrzése az eredeti képek bekérésével. Március 21-ig meg kell történni a második fordulónak, amelynek eredménye ugyancsak látható lesz a honlapon. A végső helyezések megállapításáról, a holtversenyekről és különdíjakról a zsűri már zárt körben dönt. A végeredmény természetesen csak az április 9-i díjátadó ünnepségen, illetve vele egy időben a médiában kerül nyilvánosságra.

Mi történik a díjazott/helyezett képeimmel?
A pályázati nevezéssel hozzájárul a szerző képeinek a pályázat rendezvényeivel kapcsolatos anyagokban való megjelenéséhez és kiállításához, s ezért nem tarthat igényt szerzői jogdíjra. A képek kiállításra is kerülhetnek, és ezért nagyítva lesznek az eredeti fájlokból, illetve – ha megküldte – az eredetinek a szerző által korrigált fájljából. Az eredményhirdetést követő 30 napon belül a dia (negatív) eredetiket a szerzők visszakapják, az eredeti fájlokat tartalmazó lemezeket pedig megsemmisítik.

Ha kérdés merül fel, milyen segítségre számíthatok?
A Főmenü alján, a Technikai segítség alatt lehet feltenni közérdekű, vagy egyedi kérdéseket a technikai-segitseg-2015@buvarfotosob.hu e-mail címen.

Szervező Bizottság