MICHAEL PHELPS NAGY FEHÉR CÁPÁVAL ÚSZIK VERSENYT

2017. AUGUSZTUS 2.

A Discovery Channel az idei Cápák hete sorozatában egy egészen különleges anyagot ígért: Michael Phelps, az amerikai huszonháromszoros olimpiai bajnok, minden idők legsikeresebb olimpikonja versenyt fog úszni egy fehér cápával. A reklámkampány már késő tavasszal megindult, igaz, akkor még nagy volt az esemény részletei körül a titkolódzás. S szép folyamatosan „szivárogtak ki” a részletek, úgy, ahogyan egy jó reklámkampányban illik…

Az előzetes beharangozóra mindenki – akihez csak eljutott a hír – felkaphatta a fejét: ez egy szenzációs verseny lesz. Az, aki a „feje felkapása” után azt kicsit használta is, az azonnal rájöhetett, hogy itt nincs minden rendben, hiszen egy ilyen verseny kivitelezhetetlen. Az, hogy Flying Fish (ez Phelps egyik beceneve) vállalkozik arra, hogy egymás mellett versenyt ússzon egy cápával, az is nehezen elképzelhető. (Igaz, a riói olimpia után a bajnok mély depresszióba esett, sőt még az öngyilkosságon is elgondolkozott.) Az izgalmasabb kérdés viszont az, hogy ki, mivel és hogyan vesz rá egy a nagy fehért, hogy versenyezzen. Nos, úgy gondolom, hogy aki ezt a „szenzációt” komolyan vette, az – finoman szólva is – nagyon felszínesen foglalkozott a bejelenéssel.

Viszont úgy tűnt, hogy mégiscsak lesz valami. Phelpsnek készítettek egy, a cápák farkuszonyának formájához és „működéséhez” hasonló uszonyt, amivel gyakorolt is. (Persze erről is jeletek meg videók a népszerű közösségi oldalakon.) Azt állították a készítők, hogy annak segítségével majd kétszer gyorsabban tud majd úszni.

Az alább látható videóból az is kiderül, hogy az úszó előzetesen megismerkedett a fehér cápával is („Mindig is nagy vágya volt!” – tudhattuk meg egy közzétett bejegyzésből) egy ketreces merülés alkalmával.

S azután végre eljött a várva várt nagy nap, a verseny, az összecsapás napja. Hajók, a pálya kijelölése-kitűzése, s vízbe szállt a 15 biztosító búvár, és persze személyesen maga Phelps is, a csodauszonnyal. Az előkészületeket és a versenyt a korábban már említett, alábbi videó örökítette meg.

Az összecsapás, ahogy várható volt, – legalábbis én erre számítottam – a cápa győzelmével ért véget: 2 másodpercet vert rá a csodaúszóra. Flying Fish 38,1 másodpercet úszott, míg a nagy fehér 36, 1 másodperc alatt teljesítette a 100 méteres távot. Nem csoda ez, hiszen a cápák ötször gyorsabban úsznak, mint egy átlagos ember…

Természetesen a verseny a valóságban nem történt meg. Igaz, Phelps úszott, de ellenfele a virtuális technika jóvoltából csak utólag került a másik pályára.

Ezzel azonban nincs vége a történetnek. A július 23-i a filmbemutató után a rajongók (legalábbis egy részük, azok, akik megálltak a beharangozás idején a „fej felkapásánál”) világszerte átverve érezték magukat, s ennek hangot is adtak a közösségi oldalakon. A Discovery Channel amerikai követői tehát hozzászólásaikban zúgolódni, hangosan zúgolódni kezdtek. Olyannyira, hogy végül is a népszerű formában tudományos ismereteket (is) tolmácsoló csatorna magyarázkodásra kényszerült. Phelps is igyekezett nyilatkozataiban megvédeni a népszerű adót, ami szintén csak magyarázkodásoknak minősíthető…

A történetnek „itt a vége, fuss el véle”… Ugyanakkor felvetődik a kérdés, hogy a Discovery Channel nem jár-e úgy ezzel az „átveréssel”, mint az egyszeri pásztorgyerek, amikor a falut a farkasokkal riogatta? Ne legyen azonban senkinek kétsége, a többség a jövőben is a mostanihoz hasonlóan el fog mindent hinni a csatornának, pontosabban reklámjainak. A kisebbség, pedig még inkább kétkedve fogadja majd a „szenzációs beharangozókat”…

Kollár K. Attila