NOVEMBER
Naptárunk tizenegyedik hónapja a régi római kalendáriumban a kilencedik volt, innen ered a név: novem, ami latinul kilencet jelent. (A régi római naptárban az év márciussal kezdődött.) A székely naptár Enyészet havaként említi novembert. Az elnevezés természet változására, a lombok, a virágok, az egy nyári növények eltűnésére utal, ami azt is jelenti, hogy küszöbön már a tél. A régi magyar naptárban Szent András havaként szerepelt, ősrégi eleink – az Avisura szerint – a Disznótor hava elnevezést használták az év utolsó előtti hónapjának megnevezéseként. Szent András, a híres szent - akit a szkíták térítőjének tartanak - ünnepe a november 22-23-a éjszakáján megjelenő, és innen uralkodó csillagkép, a Nyilas első dekádjának végén van. Érdekesség, hogy november egy másik antik eredetű jelképe a nyilazó, vagy nőrabló kentaur, ami szintén a Nyilast személyesíti meg. Ezért a csillagászok e hónapot a Nyilas havaként említik. November 1. – Mindenszentek
napja. Mindenszentek napja: a római katolikus egyházban november 1-én
az összes mennybéli üdvözültek emlékét ünneplik. Ünneplését IV. Gergely
pápa rendelte el, Magyarországon Szent László királyunk tette kötelezővé.
Régi szokás szerint ezen a napon látogatják és díszítik föl a temetőket,
mint Halottak napja előestéjén. A „mindenszentek” ,mind(en)szentek
– William-Adolphe
Bouguereau - Halottak napja November 3-a – A Magyar Tudomány Napja. A kormány 1997-ben hozott rendelete 55/1997. (IV. 3.) november 3-át a Magyar Tudomány Napjává nyilvánította annak emlékére, hogy 1825-ben ezen a napon a pozsonyi Országgyűlésen gróf Széchenyi István felajánlotta birtokainak egy éves jövedelmét, 60 ezer forintot a Magyar Tudós Társaság – a mai Tudományos Akadémia – megalapítására. Az indoklás szerint a kormány ezzel kívánja segíteni a közgondolkodásban a tudósközpontú értékrend kialakítását és elismerni a tudomány művelése és fejlesztése érdekében végzett tevékenységet. November 4-e – Nemzeti gyásznap. 1956. november 4-én hajnalban indult a szovjet csapatok támadása Budapest ellen. A hősiesen küzdő forradalmárok ellenállását a hatalmas túlerő hamarosan vérbe fojtotta. November 5-e, Szt. Imre – a barokk kortól a magyar ifjúság védnöke – ünnepe. November 5-e – Európai Kereskedelmi Nap. November 11. – Márton napja.
Márton napja a régi gazdasági év határnapja. A jótevő szent ünnepe - a
hagyományok szerint Szent Márton 316-317-ben Pannóniában született, a
mai Szombathely területén egy római katonatiszt fiaként. Márton eredetileg
katona volt, s egyszer egy didergő koldusra találván, köpenyét szétvágta
és betakarta a fázó embert, aki nem más, mind maga Jézus Krisztus volt
- a középkorban örvendett igen nagy tiszteletnek. Az ünnephez számos szokás,
hagyomány, népi időjóslás kapcsolódik. "Aki Márton napján nem
eszik libát, az éhezni fog az elkövetkezendő esztendőben." -
tartja a mondás, mely onnan származott, hogy ebben az időben kerültek
"vágósorba" a töméssel hizlalt libák. (Nyilvánvaló, ha gazda
magának sem tud egy hízott libát választani, akkor szegényes a baromfiudvar,
s az elkövetkezendő időkbe innen nem kerül pecsenye a családi asztalra.)
Fontos e nap a bortermelők számára is, mivel a Szent Márton napi bor lényegében
az új bort jelenti, s ekkor tudják meg a gazdák, hogy milyen eredményt
hozott az egész évi fáradtságos munkájuk. Ezért tartja a mondás: "A
bornak bírája Szent Márton." Egyes helyeken Márton napja a gazdasági
év zárása, az elszámolás időpontja. Ekkor jártak le a munkaszerződések
is. Ilyenkor kaptak a pásztorok, kanászok, kondások éves járandóságot,
ünnepélyesen bírót választottak maguk közül az új évre. Megkapták a járandóságukat
is, a "Mártongarast", a bocskorpénzt, meg a természetbeni juttatásokat,
hogy megteljen télre a kamrájuk. Márton napi népi mondóka:
November 13-a. A Magyar Országgyűlés 2011. szeptember 26-án egyhangú szavazással fogadta el A magyar nyelv napjáról szóló országgyűlési határozatot, s ezzel november 13-át jeles nappá nyilvánította: nemzeti összetartozásunk legfőbb zálogának ünnepévé. November 14-e – Térinformatikai Világnap. E nap célja, hogy a térinformatikát és térképészetet megismertesse a fiatalabb korosztállyal. November 16-a – Magyar Szentek és Boldogok Emléknapja. E napon azokat a szenteket ünneplik, akiknek az ereklyéit magyar templomokban tisztelik és azokat a szenteket, akiknek nincsen külön ünnepük, de itt éltek magyar földön, akár a honfoglalás előtt, akár utána. Vannak köztük olyanok, akiket a napi kegyelet és az emlékezetet meghaladó kultusz övez, de köztük vannak a hétköznapok ismeretlen hősei és szentjei, a mindennapok vértanúi is. November 17-e – Füstmentes Nap. November 19-e - Erzsébet napja. Erzsébet kedves, magyar szent asszony, II. András és Gertrúd királyné leánya, Árpád-házi Szent Erzsébet, a szegények patrónusa. Nevéhez kapcsolódik a "rózsa legenda". De "kézzel foghatóbb" jótékony cselekedeteit férje, Thüringiai Lajos bővebb pátriárkájában valósította meg, ahol Marburgban kórházat alapított, és rendszeresen személyesen vett részt a betegek és szegények ápolásában, támogatásában. "Szent Erzsébet napja, tél erejét szabja." ... Egyes tájakon, ha e napon havazik a néphit úgy tartja, hogy "Erzsébet megrázta pendelyét". November harmadik szerdája, idén, 2008-ban november 19-e - COPD: A Krónikus Obstruktív Tüdőbetegség Világnapja November 20-a - A Gyermekek Jogainak Világnapja és az Ifjú Zenebarátok Világnapja November harmadik csütörtöke, idén, 2008-ban november 20-a - A Filozófia Világnapja November 21-e - Katolikus
ünnep: Boldogságos Szűz Mária bemutatása a templomban. November 22-e, Szt. Cecília szűz és vértanú - a zenészek védőszentjének - napja. November 23. - Krisztus
király ünnepe. November 25-e - Katalin napja. A Kr. u. 305-ben vértanúhalált halt Alexandriai Szent Katalin ünnepe. Szent Katalin a kórházak, a betegek, az elesettek védőszentje az ágybavizelőket is oltalmazza. E naphoz kapcsolódó szép szokás, hogy gyümölcsfaágat - Katalin ágat - tesznek vízbe, s ha az kihajt, az azt jelenti, hogy a ház leánya rövidesen férjhez megy. E naphoz kapcsolódó jól ismert népi időjóslás: "Ha Katalin Kopog, a karácsony lucsog...". E nap a Magyar Labdarúgás Napja is, továbbá a Nők Elleni Erőszak Felszámolásának Nemzetközi Napja November 27-e - "Ne vásárolj semmit!" Nap. A "Ne vásárolj semmit" napot Ted Dave kezdeményezte 1992-ben. Ted Dave a reklám szakmában dolgozott. Elhatározta, hogy tesz valamit a reklámok állandó túlvásárlásra buzdítása ellen. Ettől kezdve a vásárlásmentes napot egyre több országban tartották meg. A "Ne vásárolj semmit" napokon a különböző országokban és városokban nagy tömegeket megmozgató és figyelemfelkeltő akciókat szerveznek, amelynek során felhívják a lakosságot, hogy figyeljenek oda saját vásárlási szokásaikra. November 29. - Katolikus ünnep: Boldogságos Szűz Mária, a mennyország ajtaja. November 30. - András napja.
András, mielőtt Jézus követői közé állt volna, halász volt. Hitéért vértanúhalált
halt Kr.u. 60-ban, Petra városában, ahol keresztre feszítették. A megszokott
keresztformától eltérő módon készítették el azt a keresztet, melyen Andrást
megfeszítették: a két szárat átlósan rögzítették egymáshoz. Szent András
sajátos keresztjéről kapta nevét az ácsok, állványozók, faszerkezeteket
készítők által napjainkban is használt rögzítési mód, az András-kereszt.
– 1656. november 29-én a London szomszédságában lévő Haggerston-ban született Edmund Halley (néha Edmond-ként is említik, elhunyt: 1742. jan. 14.) neves csillagász, a híres üstökös névadója. A tudós 1691-ben a Brit Admiralitás részére kidolgozott és a gyakorlatban is megvalósított egy olyan levegőfrissítésű búvárharangot, amit a búvár elhagyhatott, úgy hogy egy tömlőn keresztül abból folyamatosan levegőt kapott. A találmány fontos lépés volt a búvárharangok fejlesztésének történetében, a fejlesztett változatával 20 méter mélységben, akár 4 órát is lehetett dolgozni a víz alatt.
– 1746. november 12-én született Beaugencya-ban a francia származású Jacques Charles, (teljes nevén Jacques-Alexandre-César Charles, elhunyt Párizsban, 1823. április 7.) fizikus, feltaláló, tudós, matematikus, léghajós. A búvárok a róla elnevezett törvényben megfogalmazott, a nyomással kapcsolatos ismeretek bővülését köszönhetik neki. Charles törvénye azt mondja ki, hogy állandó nyomáson egy adott tömegű gáz térfogata az abszolút hőmérsékletével egyenes arányosan változik, vagyis a gáz térfogatának és az abszolút hőmérsékletének a hányadosa állandó.
– 1900. novemberében született Emile Gagnan (Elhunyt: 1979.) mérnök, aki Yves Jacques Cousteau-val közösen feltalálta az autonóm, automatikus működésű sűrített levegős légzőkészüléket.
– 1908. novemberének 8. napján három fiumei nehézbúvár - ebben az évben már második alkalommal - merülést hajtott végre a Hévízi-tóban vízmintavétel céljából, de csak 18 méter mélységig jutottak le. Munkájukban jelentősen akadályozta a merülőket, hogy a meleg víz miatt folyamatosan bepárásodtak a sisakjuk ablakai.
– A Tolnai Világlap 1928. november 28-i számában, a "Búváriskola Újpesten" című írásában beszámolt Hevesi Károly búvármester munkásságáról, aki az írás megjelenésekor hat búvárhallgatót oktatott a nehézbúvárkodás tudományára. A cikk írója megemlítette, hogy akkoriban Hevesi volt az Elektromos Művek víz alatti szívócsöveinek rendszeres karbantartója. Ebből arra következtethetünk, hogy ebben az időben már az ország számos vállalatánál rendszeresen alkalmaztak búvárokat a víz alatti szerelvények, műtárgyak karbantartására. – 1944. november 4-én felrobbant a Margit-híd. A robbanás okainak felderítésében Ugray Károly vezetésével a Magyar Királyi Honvéd Folyami Erők búvárai, Türr Ferenc búvármester és Potári István búvár vettek részt. A robbanás véletlenül következett be, a németek által telepített hídromboló aknák elektromos kábelét szabálytalanul, az előírtnál nagyobb áramerősséggel terhelték egy ellenőrzés alkalmával. A kivezényelt búvárok az elkövetkező napokban a vízbe csúszott járműveket - többek között villamoskocsikat - a 35 tonnás Újpest gőzdaru segítségével emelték ki.
- 1964. novemberben a Turista Magazinban megjelent Kádár Jenő "Gazdát keresnek a békaemberek..." című írása, mely a hazai polgári (nem MHS) természetbarát búvárklubok megalakulásához vezető első nyilvános lépés volt. Folytatásként a lap hasábjain a kezdeményezéssel egyetértő, támogató írást tett közzé Maróthy László és Sebestyén Károly is. - 1969.november 15-én került sor az FTSK DELFIN Könnyűbúvár Szakosztály szervezésében a 10 órás non stop merülésre (NSM I.) a Nemzeti Sportuszoda műugró medencéjében. A kísérleti merülésben a delfines búvárokon kívül az ÁBKSZ és az MHSZ Izzó Búvárklub tagjai is részt vettek.
- 1971. november 28-án, egy hűvös téli reggelen két ifjú könnyűbúvár, Malek Erzsébet és Söphen László örök hűséget esküdött egymásnak a tatai Fényes-tó vízfelszíne alatt.
- 1992. november 8-14-e között a CMAS Kubában rendezte a IV. Búvárfotós Világbajnokságot, melyre az előzsűrizés után négy földrész, 16 ország 27 búvár fotográfusa kapott meghívást. Magyarországot Dombóvári Tibor és Násfay Béla képviselte. A rangos világversenyen Dombóvári kreatív kategóriában 6., nagy látószögű kategóriában 4. helyet, makró kategóriában pedig ezüstérmet szerzett. A csapatversenyben hazánk a harmadik lett.
- 2000. novemberében 150, illetve 170 méter mélyre merült két magyar technikai búvár Schmuck Viktor és Bartók János a dahabi Blue Hole-ban. Az oldal, az Euro-Hungária
Alapítvány támogatásával készült |